poniedziałek, 19 grudnia 2011

Podlasie rolnictwo

Rolnictwo Siedlce
Rolnictwo. Podstawową rolę w gospodarce regionu odgrywa rolnictwo, które charakteryzuje się dużą liczbą małych gospodarstw (do 5 ha) indywidualnych; stanowią one 22 % ogólnej powierzchni ziemi będącej w posiadaniu chłopów, oznaczają się niską towarowością oraz wysokim wskaźnikiem zatrudnienia na 100 ha użytków rolnych. Dwanaście PGR, z niewielką liczbą spółdzielni produkcyjnych, gospodaruje  na  obszarze 4,8 tys.  ha.

Poważny wpływ na specyfikę rolnictwa tych terenów ma jakość gleb. Mimo dość znacznego ich zróżnicowania, przeważają gleby mało urodzajne IV, V i VI klasy (83,9% powierzchni użytków rolnych). Niska jakość ziemi ma zasadnicze znaczenie w doborze roślin uprawnych. Dominuje uprawa żyta, owsa, pszenicy i ziemniaków; a dla cukrowni w Sokołowie Pódl. przeznacza się .znaczną powierzchnię pod buraki cukrowe (4,2 tys. ha), głównie w okolicach Sokołowa Pódl. i Węgrowa, na nieco lepszych gruntach. Mimo niekorzystnych warunków glebowych, przeciętna wysokość plonów czterech podstawowych zbóż kształtuje się na poziomie ogólnopolskim.
 Wysoka wydajność ziemniaków
Szczególnie wysoka jest wydajność ziemniaków (220 q/ha), która znacznie przewyższa średnią krajową. Region posiada ponadto osiągnięcia w hodowli trzody chlewnej. W ostatnich latach oblicze podlaskiego rolnictwa ulega zasadniczym zmianom. Ich wyrazem jest większa mechanizacja prac, powstawanie gospodarstw o większej powierzchni użytków rolnych, stosowanie zabiegów agrotechnicznych oraz rozwój gospodarstw specjalistycznych: sadowniczych, warzywniczych i hodowlanych. W okolicach Siedlec intensywnie rozwija się hodowla brojlerów.

11 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakby nie było rolnictwo na Podlasiu jest bardzo dobrze rozwinięte i stanowi tam dość dużą gałąź zatrudnienia. Ja również sam jestem rolnikiem i aktualnie dowiedziałem się, że środek https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/axial-50-ec jak żaden inny doskonale radzi sobie z miotłą zbożową. Cieszy mnie to bardzo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Rolnictwo w całym kraju jest z roku na rok coraz bardziej rozwinięte i lepiej zmechanizowane. Na podlasiu również da się to zauważyć. Dla rolników pojawiają się nowe szanse kredytowe http://rolnetowarzystwokredytowe.pl/ myśląc o rozwoju działalności warto z takich szans korzystać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Oczywiście to są tereny gdzie rolnictwo jest bardzo szeroko rozwinięte. Jednak może być sytuacja że nadejdą ciepłe i suche dni. Więc należy wiedzieć jak ochronić glebę w trakcie suszy https://www.dostudni.pl/ochrona-gleby-w-czasie-suszy,b37.html i przede wszystkim jak należy robić to dobrze i mądrze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oprócz suszy innym zagrożeniem dla naszych upraw są choroby wybranych roślin. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, w gospodarstwach stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia. Przykładem mogą tu być np. specjalne maty dezynfekcyjne https://powerrubber.com/kat/maty-hodowlane/maty-dezynfekcyjne/ pod koła pojazdów. Zanieczyszczone opony nie rzadko są miejscem występowania bakterii oraz wirusów wpływających na zmniejszenie ilości, a także jakości plonów.

      Usuń
  6. Faktycznie jeśli chodzi o te tereny to są one rolnicze i na pewno ziemia również pozwala na to aby coś na niej rosło. Akurat niedawno czytałem o zbożu https://naszarola.pl/jak-uprawiac-zboza-w-suchych-warunkach/ i myślę, że ta wiedza z pewnością się każdemu przyda.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. A pamiętacie o ochronie zbóż? Środek, o który przeczytacie tutaj http://modulartech.pl/3-choroby-grzybicze-ktore-najczysciej-atakuja-uprawy-zboz/ są w stanie zwalczyć nawet z choroby grzybicze. Każdy rolnik powinien zaopatrzyć się w najlepsze produkty, bo jest to naprawdę bardzo ważne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja się takimi sprawami nie zajmuję i myślę, że dość ważną kwestią jest również to aby wiedzieć jak zwalczać choroby grzybicze pszenicy ozimej. Świetnie o tym napisano na stronie http://www.powerbalancepolska.pl/ochrona-pszenicy-ozimej-przed-chorobami-grzybiczymi-kalendarz-opryskow/ i jest to bardzo istotna kwestia.

    OdpowiedzUsuń