sobota, 17 grudnia 2011

Druga wojna światowa Węgrów Siedlce Treblinka

W byłym powiecie sokołowskim i węgrowskim okupant wymordował ok. 35 tys. osób, w tym wiele ludności żydowskiej, która zginęła w gettach lub w pobliskim obozie zagłady w Treblince. Również wysokie straty poniósł powiat siedlecki. Znaczną część mieszkańców wywieziono na roboty przymusowe w głąb Niemiec, do obozów pracy lub obozów zagłady. W 1941 r. zorganizowano tu obozy dla jeńców radzieckich; największe z nich znajdowały się w Suchożebrach i Siedlcach.
 

W czasie drugiej wojny światowej działały liczne grupy zbrojne różnych organizacji politycznych. Szczególną aktywnością w walce z okupantem wyróżniał się oddział GL a potern AL im. J. Słowackiego działający na południowo-zachodnich krańcach powiatu siedleckiego. Szeroką działalność partyzancką przeciw Niemcom prowadziły tu również silne oddz-iały AK i BCh.
Po zaciętych walkach w lipcu i sierpniu 1944 r. tereny te zostały wyzwolone. Na wyzwolonym Podlasiu Zachodnim (okolice Siedlec) formowała się II Armia Wojska Polskiego.
Lata 1944-1948 były okresem odbudowy, a jednocześnie okresem walk z reakcyjnym podziemiem (m.in. z WiN) o utrwalenie władzy ludowej. W walce tej zginęło wielu pracowników urzędu bezpieczeństwa oraz żołnierzy wojska polskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz